عشقِ مطالعه

مظلومیّت برترین بانو

پنجشنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۱۶ ق.ظ

1. اگر از مذهب شیعه اثنا عشری قضیّه مظلومیّت حضرت زهرا «علیها السلام» و آثاری که بر آن مترتّب می شود، گرفته شود؛ بخش بسیار مهم و سرنوشت سازی از تاریخ اسلام، حذف می شود؛ و مذهب ما نیز به مذهبی همچون سایر مذاهب تبدیل خواهد شد. بنابراین، نباید گفته شود که «این هم یک قضیه تاریخی است و تحقیق در آن فقط جنبه تاریخی دارد»، چرا که قضیه مظلومیّت آن حضرت «علیها السلام»، ارتباط مستقیم با عقیده و اصل مذهب جعفری دارد.

2. پیامبر خدا «صلی الله علیه و آله» به علی مرتضی «علیه السلام» فرمود: "فاطمه نزد من محبوب تر از توست، و تو در نزد من، از او عزیزتری."

3. هرچه موجب خشم فاطمه «علیها السلام» شود، موجب کفر خواهد بود. پس آزار فاطمه «علیها السلام» نیز موجب کفر است، چون بی تردید، آزار فاطمه «علیها السلام»، رسول خدا «صلی الله علیه و آله» را به خشم می آورد.

4. وقتی پیامبر خدا «صلی الله علیه و آله» می فرماید: "خداوند، به غضب فاطمه، غضب می کند"؛ نمی فرماید: اگر چنین و چنان بود، یا به فلان شرط، یا اگر غضبش به فلان علّت بود؛ بلکه بدون هیچ قیدی می فرماید: "خداوند، به غضب فاطمه، غضب می کند." این غضب به چه سببی باشد؟ نسبت به چه کسی باشد؟ در چه زمانی باشد؟ هیچ اشاره ای ندارد و به طور کامل، مطلق است. و آن گاه که حضرتش می فرماید: "آن چه او را اذیت می کند، مرا اذیت می کند"؛ دیگر نمی فرماید: اگر چنین بود، یا اگر اذیّت کننده فلانی بود، یا اگر در فلان وقت بود، بلکه حدیث به طور کامل، مطلق است و هیچ قید و شرطی ندارد.

5. حاکم نیشابوری در المستدرک، روایتی را از علی «علیه السلام» نقل می کند که حضرتش فرمود: "از پیمان هایی که پیامبر «صلی الله علیه و آله» از من گرفته این است که اُمّت پس از او، به من خیانت خواهند کرد." حاکم نیشابوری پس از نقل این روایت می نویسد: اَسناد این روایت صحیح است. ذهبی نیز در تلخیص المستدرک می نویسد: این روایت صحیح است. این در حالی است که علمای اهل سنّت مقرّر کرده اند که هر حدیثی که در تصحیح آن، ذهبی با حاکم نیشابوری همراه و موافق باشند، در حکم دو حدیث صحیح است.

6. حضرت امیرالمومنین «علیه السلام» در خطبه ای می فرماید: "شخصی به من گفت: ای پسر ابوطالب! تو به خلافت حریص هستی. گفتم: به خدا سوگند! شما حریص ترید و حال آن که خلافت، ربطی به شما ندارد و من از همه به آن سزاوارتر و نزدیک تر هستم. من حقّ خودم را می طلبم و شما بین من و آن، جدایی می افکنید و نمی گذارید به آن برسم. وقتی در جمع حاضران، آن شخص را با دلیل و برهان کوبیدم، به خود آمد، گویی حیران ماند و نتوانست پاسخ مرا بگوید."

7. ماجرای فدک تنها مسئله مِلک و زمین نیست، بلکه مسئله ظلم به حضرت زهرا «علیها السلام»، تضییع حق و عدم احترام به او، بلکه فراتر از آن، مسئله اذیّت، تکذیب و به خشم آوردن اوست.

8. اگر به فرض مُحال، بپذیریم که فاطمه و اهل بیت «علیهم السلام» معصوم نیستند و فاطمه «علیها السلام» نیز پاره تن رسول خدا «صلی الله علیه و آله» نیست و فدک هم در زمان حیات رسول خدا «صلی الله علیه و آله» در دست او نبوده است، در این مطلب که ایشان یکی از بزرگان صحابه بوده است، شکّی نیست. بی تردید آن حضرت «علیها السلام» مانند یکی از صحابه است، ولی می بینیم که در قضیّه ای کاملاً مشابه که درباره یکی دیگر از صحابه رخ داده است، ابوبکر سخن آن صحابی را می پذیرد و او را تصدیق می کند و به سخنش ترتیب اثر می دهد؛ در حالی که به سخن حضرت زهرا «علیها السلام» وقعی نمی نهد؟! بُخاری و مُسلم از جابربن عبدالله انصاری روایت کرده اند که هنگامی که اموال بحرین را نزد ابوبکر آوردند، جابر نزد او بود و به او گفت: "رسول خدا «صلی الله علیه و آله» به من فرموده بود: هرگاه اموال بحرین بیاید، مقداری از آن را به تو می بخشم." ابوبکر به جابر گفت: "برو به هر اندازه که پیامبر به تو وعده داده بود، بردار." آری، رسول خدا «صلی الله علیه و آله» در قید حیات نیست، جابر ادّعا می کند که رسول خدا «صلی الله علیه و آله» به او وعده داده است که: «اگر اموال بحرین بیاید، فلان مقدار به تو می دهم.» حال که اموال بحرین رسیده است، ابوبکر جانشین رسول خدا «صلی الله علیه و آله» شده است؛ و فقط با شنیدن ادّعای جابر، سخن او را تصدیق می کند، به گفته او ترتیب اثر می دهد و مقداری را که ادّعا می کند، به او می پردازد.

9. عدم دعوت از ابوبکر برای حضور در نماز حضرت زهرا «علیها السلام»، نشانه و رمزی حاکی از نپذیرفتن امامت و خلافت اوست.


مشخصات کتاب: 

عنوان: مظلومیّت برترین بانو

نویسنده: آیت الله سیّد علی حسینی میلانی

نوبت چاپ: چاپ دوازدم، 1391

ناشر: انتشارات الحقایق

شمارگان: 2000 نسخه

تعداد صفحات: 142

قیمت: 2500 تومان


مطالعه ی آنلاین: مظلومیّت برترین بانو

دانلود PDF: مظلومیّت برترین بانو